Laine Randjärv: soome-ugri hõimude püsimine on meie endi kätes

Riigikogu I aseesimees Laine Randjärv avas eile, 17. oktoobril soome-ugri päevad Tallinna Ülikoolis, mis toimuvad Hõimupäevad 2013 raames 10.-30. oktoobrini üle Eesti.

Hõimupäevade traditsioon on aidanud kaasa soome-ugri hõimude kultuuri ning traditsioonide teadvustamisele, seeläbi ka uurimisele ja säilitamisele,“ kõneles Randjärv. „Väikerahvaste püsimine ei ole lihtne ning eeldab tugevat seotust oma rahvapärandiga, aga ka kaasajal omakeelsete kirjandusteoste loomist, rahvusmuusika, -tantsu ning traditsioonilise käsitöö viljelemist.“

„Soome-ugri hõimude kestmajäämine meie endi kätes, meie endi vastutus – kõneleda oma emakeeles, teada oma lugusid ja legende, osata oma laule ja tantse, mäletada oma ajalugu, ning anda seda edasi oma lastele,“ rõhutas Randjärv, kelle hinnangul on keelt ja kultuur koos erinevate traditsioonidega ühe väikerahva säilimise võti.

„Sugulusrahvastena on meie vastutus ka üksteise abistamine, et kõik meie hõimud püsiksid ning enam ükski ei peaks unustuste hõlma vajuma, nagu seda kahjuks varem juhtunud on,“ pani Randjärv kohalviibijatele südamele, soovides kõigile loomingulist jõudu ning visa tahet oma kultuuri säilitamisel.

Soome-ugri hõimupäevad on traditsiooniline festival, mille raames toimuvad sugulusrahvaid tutvustavad üritused. Kavas on filmid, ansamblite kontserdid, näitused rahvarõivastest ja käsitööde väljapanekud.

Lisainfo: www.fennougria.ee

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.