Parem rongiühendus Peterburi toetab Rail Balticat

Tihti kipume unustama, et lähim suurlinn meile on Peterburi, kus elab pea neli korda rohkem inimesi kui Eestis kokku. Võimalused seda külastada, samuti sealseid turiste Eestis võõrustada, on tasapisi arenemas. Bussiühendus on olnud aastaid, kuid see on suhteliselt ebamugav, sest peatus piiril võtab aega. Juba mõnda aega saab Tallinnast sõita Neevalinna viisavabale päevakruiisile. Aasta algus tõi uudiseid, et tänavu kevadel võib taastuda reisirongiliiklus Tallinna ja Peterburi vahel.

Venemaalt saabuvate turistide arv järjest kasvab. Statistika kinnitab, et vene turistid hoiavad Eesti külastajate seas kindlalt teist kohta Soomest tulnute järel. Kui 2010. aastal ööbis Eesti majutusasutustes 142 000 Venemaalt saabunud turisti, siis eelmisel aastal jõuti samade numbriteni juba augustikuuks. 2018. aastal võõrustab Peterburi koos teiste Venemaa linnadega üht maailma esinduslikumat spordisündmust – jalgpalli maailmameistrivõistluste finaalturniiri. Selle sündmuse mõju turismi näol ulatub kindlasti ka Eestini. Korralik rongiühendus aitaks inimeste liikumisele kaasa. Eesti Päevaleht kirjutas, et Venemaa loodab suurvõistluse ajal ka lääne poolt rongiga saabuvatele turistidele ja kavandab Peterburi-Jaanilinna raudtee rekonstrueerimist. Eestil on aeg ka meie riigi raudteeosa uuendamisele mõtlema hakata.

Teine oluline tegur, mis rongiliiklust Peterburi suunal toetab, on Euroopa Liidu otsus Rail Baltica rajamiseks. Kui 10 aasta pärast on võimalik sõita Tallinnast rongiga nelja tunniga Varssavisse, siis 350 kilomeetrit korralikku raudteed Peterburi tooks siia kindlasti hulgaliselt Euroopasse reisida soovijaid ja aitaks Rail Baltica tasuvusaega lühendada. Loomulikult on selleni veel pikk maa, kuid iga tee algab esimesest sammust.

Eraldi teema on sild üle Narva jõe. Hiljutisel Eesti ja Venemaa esindajate kohtumisel Narvas, kus kavandati suvist tähendusrikka nimega kultuurifestivali „Sõpruse sild“, mis peaks juunikuus piirilinnas esitlema Peterburi kaasaegset kunsti,  kerkis ka sillateema tõsiselt päevakorda. Praegust silda mõned aastad tagasi remonditi, uue silla ehitamises ei ole Eesti ja Vene pool senini kokkuleppele jõudnud. Rongiühenduse kiirele taastumisele loodavad aga ka festivalikorraldajad.

Juba üle aasta liigub kiire ja moodne reisirong Allegro Helsingi ja Peterburi vahel. Seega on Eestil üle lahe vaadates võimalik näha head näidet sellise ühenduse võimalikkusest. Parem rongiühendus Peterburiga oleks kasulik kogu Eestile, parandaks Virumaa ühendust Tallinnaga, tooks turiste ja see omakorda looks töökohti ning edendaks kohalikku elu.

 

Ilmunud Äripäevas 29.02.2012 lk 15

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.